6.díl Střelec - Život a doba soudce A. K.

Premiéra 6.10.2014

Obrana s puškou v ruce je zapeklitá věc.

Žalovaný Petr Janota zasáhl žalujícího Jiřího Zdražila legálně drženou střelnou zbraní a způsobil mu zranění. Stalo se to na pozemku žalovaného a žalující tam kradl. Žalovaný byl již v dřívějším řízení odsouzen s podmínkou za nepřiměřenou obranu. Nyní se žalující domáhá náhrady škody ve výši téměř 900 tisíc. Situace je od samého začátku komplikovaná a soudce je v ulici protichůdných tvrzení, emocí, falše, účelových triků.

Cítí bezmoc žalovaného střelce, který je ve špatném psychickém stavu. Cítí suverenitu žalujícího zloděje, jehož psychický stav je zjevně v pořádku. Na jedné straně vnímá složité vnitřní váhání v podstatě slušného člověka, kterého obrana jeho majetku a stres s ní spojený dohnala až k výstřelu, na druhé straně musí zkoumat člověka, který drzost povýšil na nejvyšší stupeň. Jenomže to jsou jen pocity, soudce musí najít konkrétní fakta a vyvodit z nich konkrétní důsledky. A měl by to udělat i ve svém soukromém životě.

Jeho vztah s psycholožkou začíná přesahovat rozměry klientského vztahu. S matkou vede po procesu s miliardářem tichou a skrytou válku, i otec dostává těžkou ránu. Pátrání po tajemném anonymu, který mu posílá výhružné e-maily, však přece jen klopotně pokračuje. A navíc je tu lahev slivovice, která poněkud tajemně spojuje různé postavy, blízké Adamovi: asistentku Terezu, státní zástupkyni, matku a otce. To všechno však musí odsouvat, čeká ho rozsudek.

Tento díl Život a doba soudce A. K. online ke shlédnutí

Přehrát video

Abecední archiv pořadů České televize