Život a doba soudce A. K. 2 - díly seriálu ČT online

Adam Klos se profesně posunul, je soudcem trestního práva u Městského soudu v Praze, a tak už nesoudí rodinné a sousedské spory, ale zločince a trestné činy. Ty jsou opět inspirovány skutečnými případy. Oproti první řadě se děj posouvá o několik let dál. Mnoho se toho změnilo a otevírá se řada nových příběhových linek. Hlavní postavy však zůstávají – soudce Adam Klos v podání Davida Švehlíka, jeho matka (Daniela Kolářová) a přítel z dětství Igor Kubiš (Marek Daniel). Do děje ale vstoupí mnoho nových postav. Tou nejvýraznější bude Klosova osmiletá dcera (Daniela Byrtusová).

„Druhá řada seriálu bude o dost dynamičtější než první série,“ říká Jan Lekeš a pokračuje: „Soudní síň bude sice i nadále tvořit těžiště příběhů, ale nabídneme mnohem více exteriérů, akčních scén a ústřední kriminální případ budeme často sledovat i naživo, tak jak se odehrál. A hlavně, dopad trestních činů a Adamových rozhodnutí je mnohem fatálnější. Jak pro společnost, tak pro svědomí samotného soudce.“

Jednotlivé kauzy budou volně inspirovány skutečnými případy. Mezi případy soudce A. K. najdeme například:

 • Příběh podnikatele, který nechá svého bodyguarda zavraždit svou manželku, vše je přitom zinscenováno jako náhodná autonehoda.
 • Zdravotní sestra jako anděl smrti. Během své práce v okresní nemocnici dopomůže ke smrti minimálně deseti dlouhodobě nemocným pacientům.
 • Samozvaný mystik, který během „očistných rituálů“ znásilňuje své klientky.
 • Smrt jako počítačová hra. Tři nezletilí mladíci brutálně a bez motivu vraždí svou vrstevnici. Reflexe ztráty vztahu k realitě a mrazivé krutosti jako jejího důsledku.
 • Bohatý muž zastřelí v noci v koupelně svou přítelkyni. Tvrdí, že jde o nešťastnou náhodu, a že se obával zlodějů v domě. Policie se ale domnívá, že jde o vraždu ze žárlivosti.
 • V každé epizodě se divák nejprve dozví, co se skutečně v daném případu stalo. Má tak následně sám možnost sledovat, jakým způsobem je u soudního líčení věc všemi relativizována a zamlžována. Na jedné straně stojí státní zástupce rozebírající s policisty důkazy, návrh trestu či slabá místa obhajoby. Na druhé straně právníci s obžalovaným rekapitulují vlastní strategii a hledají trhliny v obžalobě. To vše pak vrcholí u soudu v čele s Adamem Klosem, kde začíná bitva, v níž vítězství nebo prohra mohou znamenat ztrátu svobody a naprostý existenční krach.

Život a doba soudce A. K. 1

Třináctidílný seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost.

Soudce je osoba, před níž přichází jiní se svými starostmi, těžkostmi a nespravedlnostmi a od něhož vkládají nadějí, že jim s tímto jejich údělem pomůže. Z tohoto důvodu je soudce jedincem, kterého si ostatní nechávají dobrovolně či nedobrovolně vstupovat do svého nejintimnějšího soukromí a samozřejmě i opačně jednotlivé soudní přenice a příběhy ze soudních síní vstupuji do života soudce a díky tomu jej tvarují, upravují jeho žebříčky hodnot, stávají se nedilnou součástí jeho života, vědomí, konání i snů.

Přesně takovým člověkem je i soudce Adam Klos, který představuje hlavní postavu nového seriálu České televize s výpovidajícím názvem Život a doba soudce A. K.. Hlavního hrdinu v seriálu velice přesvědčivě ztvárnil David Švehlík. V průběhu jednotlivých dílů soudce řeší tu složité tu malichernější případy (v každém díle vždy jiný) a ty se prolínají do jeho osobního života a formují jeho osobnost. Sebereflexe kterou Adamu Klosovi řešení případů přináší, mu umožňuje lépe pochopit sebe sama i okolí a najít poznání v jaké době žije, jak by se chtěl prezentovat a jaké místo by chtěl v tomto světě zastávat.

V seriálu Život a doba soudce A. K. se snaží autoři ukázat každodení život soudce, kterak se jejich profesní život prolíná s tím osobním. Jak se musí vyrovnávat s mnohdy bolestivými dopady svých rozhodnutí a jak toto všechno dohromady formuje jejich osobnost.

Herecké obsazení seriálu Život a doba soudce A. K.

 • David Švehlík (soudce Adam Klos)
 • Daniela Kolářová (matka Adama)
 • Jiří Bartoška (otec Adama)
 • Jitka Čvančarová
 • Zuzana Norisová
 • ...

Tvůrčí tým seriálu Život a doba soudce A. K.

 • Scénář: Zdeněk Zapletal
 • Dramaturgie: Jan Otčenášek
 • Kamera: Petr Koblovský
 • Vedoucí produkce: Jitka Chaloupková
 • Režie: Robert Sedláček, Bohdan Sláma, Radim Špaček
 • Kreativní producent: Jan Lekeš

Abecední archiv pořadů České televize