Tajemství těla - díly online

Víte, že naše čichové centrum si zapamatuje až 50 tisíc vůní? Nebo že naše holenní kost může unést 1350 kg? Že rychlost přenosu nervového vzruchu se rovná rychlosti 470 km/h? Každý z nás je prostě dokonalý stroj a stojí za to o sobě více vědět. V nových dílech původní velké zábavné show studio opět navštíví uznávaní čeští lékaři a odborníci a své vědomosti prověří známí hosté. Diváci se tak mohou těšit třeba na Adélu Gondíkovou, Terezu Kostkovou, Sabinu Remundovou, Matěje Rupperta, Aleše Hámu, Lukáše Hejlíka, Ladislava Vízka nebo Romana Šmuclera.

Lidské tělo je prostě tak fascinující stroj, že nám stále nabízí stovky záhad a zajímavostí. Tajemství těla se mu proto bude věnovat od dětství až po stáří, přes duši až po uši. Neporadí divákům, které vitamíny brát na lepší zrak, ale prozradí, jak lépe vidět ve tmě. To je principem nové show. Přichystáno je mnoho pokusů pro diváky, co si můžou vyzkoušet jednoduše doma hned u televize. Bude jim k tomu stačit třeba krejčovský metr, jindy kolíček na prádlo a dalekohled či futra dveří.

Víte, že: lidské tělo vyprodukuje za půl hodiny tolik tepla, že by přivedlo k varu asi 4 litry vody? Že naše srdce přečerpá za den až 10 tisíc litrů krve? Že v těle máme průměrně 12 kilogramů uhlíku? Že každou minutu se na světě narodí přibližně 255 dětí? Že každý člověk má svou jedinečnou vůni? Že na úsměv potřebujeme 17 druhů svalů, kdežto na zamračení 43? Možná netušíte, že každý otisk jazyka je jedinečný stejně jako otisk prstu.

„Velmi nás potěšil obrovský divácký zájem o první díly Tajemství těla a věříme, že další epizody zaujmou stejně,“ říká vedoucí projektu Eliška Faeklová a pokračuje: „Oba moderátoři opět projevili velkou odvahu a schopnosti, obětovali někdy i trochu důstojnosti účelům všemožných pokusů. Prověřili také několik známých mýtů, například o kýchání, o síle myšlenek nebo o smyslu bolesti. A pokud jste si nebyli jistí, zda existuje tajemný indikátor moči v bazénech, my to už víme. Věnujeme se také světu dětí a fascinovaně přihlížíme samotnému lidskému vývoji. Nebo zkoumáme psychologické principy chování davu, které v sobě máme po jeskynních prapředcích. Lidské tělo má prostě tisíce záhad a je neskutečně zábavné je testovat. Rozhodně se bude na co dívat.“

„Pořad Tajemství těla má pro mě hned několik příjemných faktů. Jednak jsme dostali možnost po mnoha letech dělat společný pořad s Petrem Vackem a jednak máme možnost obsah i formu tohoto pořadu ovlivňovat,“ říká průvodce pořadem Martin Dejdar.

„Jsem rád, že se nám podařilo vytvořit pořad, který je užitečný a zároveň baví celé rodiny a v tak vysokém počtu. Reakce dětských diváků nás těší úplně nejvíc. Máme přichystána další dobrodružství, která podstoupí Petr s Martinem a někteří hosté, a mnohé pokusy si zase budou moci zkusit i naši velcí i malí diváci doma,“ uzavírá kreativní producent Michal Reitler.

Abecední archiv pořadů České televize