Kouzelné bylinky online

Pořad Kouzelné bylinky pootevírá divákovi dveře voňavé, barevné a léčivé přírodní apatyky. Moderátorka Simona si bylinky pěstuje na zahrádce nebo sbírá volně rostoucí druhy v lesích i na loukách kolem Českého Krumlova.

Seznamuje diváky s postupy lidového léčitelství a učí je připravit si jednoduché a levné přírodní léky. Vyráží za známými bylináři a kořenáři a spolu s vyhlášenými kuchaři vaří skvělé recepty, kterým právě bylinky dodají ten správný šmrnc.

Druhou dvacetidílnou sérií pořadu bude diváky opět provázet moderátorka Simona, která léčivé rostliny studuje, pěstuje i sbírá. Bylinky se staly součástí jejího života.

Každou neděli v podvečer budeme sledovat, jak Simona rozšiřuje svou bylinkovou zahradu a ze starého ovocného sadu buduje zahradu přírodní. V bylinkářské dílně se společně pustíme do vaření čajů, vyrobíme si chladivý gel na spáleniny, anebo připravíme chmelovou limonádu, při které se báječně relaxuje.

Uvidíme také, jak se Simona vypořádá s výzvou nabídnout na tržišti ve stánku vlastní bylinkové produkty. I ve druhé sérii Kouzelných bylinek se vypravíme za botaniky, lékaři, bylinkáři a zahradníky. V jednotlivých epizodách se dozvíme, jak nám bylinky pomohou při jarní únavě, které z nich jsou nejlepší do čajových směsí, jak s nimi hubnout anebo zbavit tělo škodlivých látek.

Nezapomeneme ani na seniory a jednu epizodu věnujeme bylinkám vhodným pro sportovce. Řekneme si, proč se vyplatí jíst pálivé chilli papričky, a dozvíme se, bez kterých bylinek se neobejde italský kuchař. Hlavní roli budou ale stále hrát bylinky z našich českých luhů a hájů. Pro letošní sérii tvůrci přichystali i novinku – nahlédneme do historie bylinářství a představíme si některé zajímavé osobnosti z dob dávných i nedávných.

Divákům nabízí tipy na budování přírodní zahrady nebo pěstování vlastní zdravé zeleniny. A pokud zahrádka chybí – nevadí. Malou zelenou lékárnu si může každý vypěstovat doma za oknem.

Naučný pořad, který zábavnou formou pojednává o problematice bylinek a názorně ukazuje, jak je pěstovat, jak je využívat pro své zdraví i jak je používat v kuchyni. Každý díl obsahuje 5-8 epizod (příspěvků), které seznamují diváky s vybranou bylinkou a dále podrobněji pojednávají o jejím pěstování, významu a využití. Podstatou pořadu je přesvědčení, že i lidé, kteří se této problematice nevěnovali, se postupem času naučí využívat bylinky v každodenním životě a někteří se mohou stát i zkušenými bylinkáři.

Moderátorkou je Simona Tancerová, zdravotní sestra - specialistka na TCM a čínské bylinkářství a rovněž také cvičitelka jógy.

Díly pořadu Kouzelné bylinky

Abecední archiv pořadů České televize