Kmeny - ČT2 díly online

Kmeny a klany. Hackeři a hip hopeři. Šestnáctidílný cyklus krátkých dokumentárních filmů mapujících specifický životní styl městských subkultur připravuje pro Českou televizi autorský tým kolem rapera a výtvarníka Vladimira 518

Cyklus Kmeny vychází ze stejnojmenné úspěšné knihy o českých městských subkulturách, kterou v roce 2011 vydal Vladimir 518. Autorskému týmu se podařilo zdokumentovat řadu rozličných skupin lidí, kteří skrze společně sdílené vzorce chování, vlastní komunikační kanály a specifické řečové prvky hledají osobitý styl života, alternativní k většinové kultuře, produkované zejména masmédii. Dokumentární cyklus se tak ponoří do různých podob života v současné společnosti, potká se s vyznavači graffiti, black metalu, gothiky, hackery, ale i kulturisty nebo neohippies.

Jednotlivé díly neso názvy Motorkáři, Graffiti, Straight Edge, Rap, Goths, Punk, Thrash metal, Meatheads, Neohippies, Hipsteři, Skins, Tuning, Otaku, Tattoo, Hooligans a Hackeři.

Každý díl Kmenů natáčí jiný režisér, každý z nich jinak nahlíží do podivuhodného světa lidí, kteří se chtějí svojí proklamovanou odlišností vymezit vůči „ostatním“, a proto si vytvářejí vlastní originální představu o způsobu života. Rozhodli se ji naplňovat a sdílet vzájemně mezi sebou v širších, ale od majority často záměrně izolovaných, a tedy i skrytých, společenských celcích. Seriál odhaluje širší souvislosti jejich motivací a hledá v symbolické rovině přesah do životů nás všech.

„Náš projekt dokumentárního seriálu Kmeny prošel poměrně složitou evolucí a to že jsme ho nakonec dotlačili až do zdárného konce je sama o sobě určitě velká satisfakce. Velký dík patří samozřejmě celému produkčnímu a realizačnímu teamu, stejně tak i režiséru Honzovi Zajíčkovi, který stál u samého zrodu koncepce série a pro její finální podobu natočil znělku provázející všech 16 dílů a kapitolu o hackerské subkultuře. To, že budou Kmeny dokonce tváří jarního ČT2, je skvělé. Je to mimo jiné důkaz toho, že je v naší společnosti stále co objevovat, a že by si tento výlet do světa městských subkultur mohli skvěle užít i televizní diváci,“ říká duchovní otec projektu, rapper Vladimir 518.


Tvůrčí tým cyklu Kmeny

  • Režie: Pavel Abrahám (Motorkáři, Graffiti, Straight Edge), Bohdan Bláhovec (Rap, Goths), Daniela Gébová (Punk), Petr Hátle (Thrash metal, Meatheads), Jan Látal (Neohippies, Hipsteři), Janek Růžička (Skins, Tuning), Jan Strejcovský (Otaku), Štěpán Vodrážka (Tattoo), Jirka Volek (Hooligans), Jan Zajíček (Hackeři)
  • Kamera: Marek Dvořák, Ferda Mazourek, Prokop Souček, Jiří Chod, Filip Marek, Radka Šplíchalová, Jan Skriečka, Ondrej Bila, Marek Brožek, Pavel Kapička
  • Dramaturgie: Ivo Bystřičan
  • Kreativní producent: Petr Kubica

Abecední archiv pořadů České televize