Kancl - díly online

Fiktivní dokument popisuje kancelářský život ve firmě Papír a Print – konkrétně v brněnské pobočce velkoobchodu s papírem, kterou řídí vedoucí Marek Chvála, absolutně sebestředný a k jakýmkoliv citům ignorantský šéf.

Pod rouškou péče o své podřízené se snaží ve firemní struktuře přežít co nejdéle a vytěžit z toho pro sebe maximum. Prakticky neustále vymýšlí nové kličky ve vztahu k vedení společnosti s tím, aby nebyla odhalena jeho neschopnost řídit jakoukoliv lidskou bytost. Dokumentární kamera fiktivního štábu se zaměřuje i na osudy jeho kolegů, kteří si dlouhé chvíle v nudné práci snaží krátit každý svým originálním způsobem. K nejtrapnějším situacím se televizní štáb dostává většinou v okamžicích, kdy se mu vedoucí pobočky pokouší dokázat, jak skvělý manažer a bavič je.

The Office, seriál, podle kterého česká verze vznikla, odvysílala BBC ve Velké Británii poprvé v roce 2001. Stal se národním a poté také celosvětovým hitem. Licenci později koupily televize v několika zemích. Nejúspěšnější je americká adaptace, které stanice NBC od roku 2005 vyrobila 201 epizod. Natáčení šestidílné české verze seriálu Kancl probíhalo od února do března letošního roku v reálných kancelářích brněnského administrativního komplexu. Vzkaz Rickyho Gervaise tvůrcům české verze zněl: „Nevím, koho obsadili Češi do role Brenta, jako autor formátu ale očekávám pěkně tučný šek.“

"Dobrý den, jmenuju se Ota Kačer a jsem tady na brigádu," představí se mladý muž na recepci firmy Papír & Print. Břichatý muž ve středních letech v lesklém béžovém obleku místo toho, aby brigádníkovi podal ruku, začne na místě poskakovat, divoce mávat rukama a vydávat kačeří zvuky. "Strýček Skrblík! Disneyovky! Neznáte?" bouchá pěstí do stolu před zmatenými pohledy mladíka i slečny recepční.

Seriálovou karikaturu nejotřesnějších manažerských vlastností, z nichž mnohé podle záměru tvůrců divákům připomenou jejich vlastní zážitky, vytvořil britský herec a režisér Ricky Gervais, v americké verzi pak Steve Carell. Václav Kopta, který postavu šéfa ztvární v české verzi, si novou roli užívá. "Mně je tato postava naopak sympatická. Je to kosmířan, který spadnul odněkud z nebe, a to si jako herec užívám," svěřil se herec.

Firmu řídí vedoucí pobočky Marek Chvála (Václav Kopta), sebestředný a k jakýmkoliv citům ignorantský šéf. Pod rouškou péče o své podřízené se snaží ve firemní struktuře přežít co nejdéle a neustále vymýšlí nové kličky ve vztahu k vedení společnosti. Dokumentární kamera fiktivního štábu se zaměřuje i na osudy jeho kolegů, kteří si dlouhé chvíle v nudné práci snaží krátit každý svým originálně nudným způsobem.

Hlavní postavy Kancl

  • Marek Chvála - je sebestředným šéfem. Myslí si, že působí skvěle, což je ale v rozporu s názorem většiny ostatních zaměstnanců. Když se dostane do úzkých, umí hodit odpovědnost na jiné.
  • Anna Kručinská - typická sekretářka v šatech, která míří výš. Touží po životní změně, ale pouze pasivně čeká, co přijde. Utahuje si z Jáchyma, ale z Chvály má respekt.
  • Jáchym Kořen - touží po úspěchu u Chvály. Chce získat moc, ve všem by chtěl mít řád. Věnuje se rektálnímu alpinismu.
  • Tomáš Trojan - líbí se mu Anna, ale nedaří se mu ji oslovit. V práci se tváří odevzdaně. Chválu stále vyzývá a testuje. Podobný přístup má i k Jáchymovi, nad kterým má navíc sociální převahu. I když není moc spokojen, chybí mu rozhodnost ke změně.
  • Lenka Falešníková-Vondráčková - typická úspěšná manažerka s profesionálním přístupem k práci i podřízeným. Jediná je schopná Chválu usměrnit.

Tvůrčí tým seriálu Kancl

  • Kamera: Karel Fairaisl
  • Vedoucí produkce: Kateřina Popovičová
  • Výkonná producentka: Darina Levová
  • Režie: Milan Šteindler
  • Kreativní producent: David Ziegelbauer

Abecední archiv pořadů České televize