Cyklus dramat České století - díly online

Televizní cyklus, vytvořený podle scénáře spisovatele Pavla Kosatíka, nabídne nezvyklý pohled na mezní okamžiky moderních dějin naší země od roku 1918 do roku 1992. V každém z devíti dílů se zaměří na jedno datum a klíčové aktéry, jejichž tehdejší rozhodnutí měla mít osudové důsledky pro celý národ, i pro ně samotné.

Pokračování série autorských televizních dramat, která se vracejí ke klíčovým událostem českých dějin z pohledu jejich aktérů.

Každý hráč měl v rukou nějaké karty a rozhodoval se, jaký trumf vynese. Autoři Českého století nehodnotí, jestli šlo o dobrý, nebo špatný tah, spíše je zajímá osobní příběh „národního“ aktéra své doby.

Jednotlivé díly České století II

1968 Musíme se dohodnout

Nejoblíbenější čeští politici od dob Masaryka jako sluhové Moskvy. Jednání Dubčeka a Svobody v Moskvě. A Brežněv a Dubček v nerovném souboji.

Hrají: Emil Horváth, Ján Gallovič, Oleksandr Ignatusha, Ján Greššo, Jiří Zapletal ml., Peter Marcin.

1976 Je to jen rock ’n’ roll

Postupný proces vzniku Charty 77. Havel a Kohout. A spolu s tím soudní proces s „druhou kulturou“. Rocková skupina jde natvrdo sedět za sprostá slova ve svých textech. Komunisté chtějí zašlapat marginální underground a dočkají se intelektuální organizované opozice. Poprvé za třicet let svého teroru.

Hrají: Marek Daniel, David Matásek, Tereza Hofová, Jan Hájek, František Němec, Miroslav Táborský, Martin Myšička, Barbora Milotová.

1989 Poslední hurá

Sametová revoluce je v plném proudu a komunisté v poslední fázi rozkladu. Ten nejschopnější z nich, předseda vlády Ladislav Adamec, hraje o čas a také o poslední možnost, jak se udržet u moci. Chce být prezidentem, ale ke své smůle má příliš silného protikandidáta. Václav Havel se totiž právě mění z nezávislého filozofa, spisovatele a vůdce opozice na politika, rozhodnutého dotáhnout věci do konce.

Hrají: Marek Daniel, Jan Sklenář, Daniel Rous, Miroslav Hanuš, F. A. Brabec, Jiří Lábus, Roman Luknár, Oldřich Kaiser, Martin Preiss, Václav Jiráček, Alois Švehlík, Jaroslav Plesl.

1992 Ať si jdou

Když v listopadu 1989 lidé na náměstích zvonili klíči, asi nikoho nenapadlo, že prvním velkým výsledkem revoluce, který se bude týkat všech lidí, bude rozpad společného státu. Co ten stát vlastně drželo pohromadě, pokud ho rozložila svoboda? A jak k tomu rozpadu došlo? Klaus proti Mečiarovi, starší bratr proti mladšímu, a jejich velká hra, ve které šlo o moc i majetek.

Hrají: Jaroslav Plesl, Marek Ťapák, Miroslav Hanuš, Martin Dejdar, Bohumil Klepl, Oldřich Vlach, Marek Daniel, Tereza Hofová, Roman Luknár, Alois Švehlík.

Abecední archiv pořadů České televize